Bobcats take conference title – Lady Cats win second place

Posted on Tuesday, May 13, 2014 at 2:07 pm

EMO Conference Track Meet

Montgomery County High School

Team Rankings – Womens

1 Montgomery 174

2 Bowling Green 140

3 Wright City 88

4 North Callaway 74

5 Silex 46

6 Clopton 45

6 Wellsville 45

8 Elsberry 35

9 Van-Far 19

10 Community 17

Team Rankings – Mens

1 Bowling Green 197

2 Montgomery 110

3 Wright City 108.5

4 N. Callaway 88.5

5 Clopton 83

6 Elsberry 35

7 Van-Far 25

8 Wellsville 20

9 Silex 4

 

Individual Results -  Girls 

100 Meter Dash

10 Horner, Kelsey 13.76

11 Knight, Michaela 13.95

200 Meter Dash

1 Conrow, Kylie 26.49

6 Horner, Kelsey 28.49

400 Meter Dash

1 Conrow, Kylie 1:02.16

6 Sparks, Lauren 1:09.18

800 Meter Run

3 Martin, Erin 2:50.45

6 St. Aubyn, Sierra 2:57.30

1600 Meter Run

5 Berg, Amber 6:35.60

6 St. Aubyn, Sierra 6:42.92

3200 Meter Run

2 Berg, Amber 14:34.36

5 Teasley,  Teagan 15:48.09

100 Meter Hurdles

4 Moore, Abigale  19.13

300 Meter Hurdles

5 Moore, Abigale  54.43

4×100 Meter Relay

3) Knight, Michaela; Horner, Kelsey; Bruns, Brooke; Meyer, Kara

4×200 Meter Relay

3) Bruns, Brooke; Knight, Michaela;  Moore, Abigale; Sparks, Lauren

4×400 Meter Relay

4) Meyer, Kara; Knight, Michaela;  Hipes, Dakota; Sparks, Lauren

4×800 Meter Relay

1) Berg, Amber; St. Aubyn, Sierra; Martin, Erin; Patton, Laureen

Girls High Jump

7 Hutt, Mayshonna  4-02.00

Girls Pole Vault

1 Horner, Kelsey  8-00.00

4 Hipes, Dakota  6-06.00

Girls Long Jump

1 Conrow, Kylie  17-06.50

12 Meyer, Kara  14-00.50

Girls Triple Jump

1 Conrow, Kylie  35-08.50

7 Moore, Abigale  27-03.50

Girls Shot Put

2 Schindler, Jessica  29-08.00

9 Durham, Hayley  27-04.75

Girls Discus Throw

6 Schindler, Jessica  88-01.25

9 White, McKinley  77-04.75

 

Individual Results – Boys

100 Meter Dash

1 Holt, Adam  11.46

5 Feldmann, Jacob  12.06

200 Meter Dash

1 Holt, Adam  23.23

5 Jenkins, Kaeden  24.44

400 Meter Dash

5 Jenkins, Kaeden  58.88 2 4

6 Clark, Delbert  1:00.33

800 Meter Run

3 Lagemann, Philip  2:14.34

7 Lincoln, Cameron  2:27.64

1600 Meter Run

1 Lagemann, Philip  4:53.58 10

3 Leffeler, Logan  5:03.25

3200 Meter Run

1 Lagemann, Philip  11:18.72

5 Leffeler, Logan  12:31.47

110 Meter Hurdles

5 Gette, Nathan  20.32

6 Durham, Skylar  20.64

300 Meter Hurdles

5 Gette, Nathan  49.24 4

6 Durham, Skylar  50.01

4×100 Meter Relay

5) Gette, Nathan; Feldmann, Jacob;  Lewis, Malcolm; Pugh, Danny

4×200 Meter Relay

7) Gette, Nathan; Feldmann, Jacob; Clark, Delbert; Lewis, Malcolm

4×800 Meter Relay

3) Lincoln, Cameron; Niemeyer, Reed; White, Dylan; Clark, Delbert

High Jump

2 Early, Josh  5-06.00 7

2 Lovins, Jessy  5-06.00

Pole Vault

1 Pugh, Danny  11-00.00 10

2 Worley, Kalob  9-06.00

Discus Throw

2 Talkington, Tyler  130-01 8

4 Charlton, Logan  108-05

Headlines of the Day

Switch to our mobile site